Pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja skóry i okrywy włosowej umożliwia spełnianie jej wszystkich funkcji, dzięki czemu może ona w pełni chronić organizm przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Błyszcząca sierść i zdrowa skóra są wizytówką zdrowia każdego psa i dbałości właściciela o swojego podopiecznego. Dlatego drugim w kolejności po żywieniu sposobem dbania, nie tylko o zdrowie zwierzęcia ale również o piękno okrywy włosowej i skóry jest jego prawidłowa  pielęgnacja , dostosowana indywidualnie do potrzeb psa z uwzględnieniem wymogów danej rasy. Każdy rodzaj sierści ma swoje indywidualne potrzeby pielęgnacyjne ale zasady wzrostu włosów oraz czynniki wpływające na stan sierści są wspólne dla wszystkich.
Głównymi zabiegami pielęgnacyjnymi w zależności od wymogów rasy jest: odpowiednie szczotkowanie, kąpiel, strzyżenie, trymowanie czy papilotowanie. Podstawę stanowi dobór odpowiednich kosmetyków i sprzętu groomerskiego dostosowanego do jakości szaty psa.
Czesanie to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych każdej rasy. Sierść ulega stałemu odnawianiu. Zwierzęta żyjące w naturze zaspokajają potrzebę usunięcia martwego włosa ocierając się  o różne naturalne przeszkody (drzewa, skały, podłoże). Psy spędzające  większą część życia na kanapach wymagają  odpowiednich zabiegów, o które zadbać musicie już sami. Szczotkowanie  umożliwia  wietrzenie skóry i sierści, pobudza poprzez masaż skóry krążenie. Pozwala również usunąć kurz i martwy włos oraz stymuluje porost nowego zdrowego owłosienia. Szczególnie zabieg regularnego czesania istotny jest w pielęgnacji rasy Czarny Terier Rosyjski , która nie przechodzi dodatkowo typowej fazy linienia, a włos ulega wymianie przez cały rok. Włosy wypadają pojedynczo i najczęściej zatrzymują się na grubym podszerstku – dlatego też tak ważne jest systematyczne rozczesywanie i wyczesywanie martwego włosa, który nie pielęgnowany może doprowadzić do kołtunienia się sierści, a w późniejszych fazach sfilcowania, braku dostępu powietrza do skóry i w efekcie jej chorób. Podczas czesania powinno stosować się specjalne preparaty, które ułatwiają  rozczesywanie, odżywiają włos, zapobiegają filcowaniu i działają antystatycznie. Czesać psa należy odpowiednio dobranymi narzędziami. Szczotka i grzebień powinny być dobrej jakości, dostosowane do grubości, długości i struktury włosa, z zaokrąglonymi końcami – takie, które rozczesują dogłębnie, nie wyrywają zdrowej sierści i nie ranią skóry. Inne szczotki i grzebienie dobierzemy dla psów krótkowłosych, inne dla długowłosych, jeszcze inne dla tych o szorstkiej szacie. W celu usunięcia nadmiaru podszerstka stosuje się specjalne trymery. Przed szczotkowaniem należy sprawdzić  czy w sierści nie ma supłów i kołtunów. Miejsca, w których najczęściej tworzą się kołtuny i na które trzeba zwrócić szczególną uwagę są: spodnia część uszu, okolice łokci i stopki. W razie znalezienia supła można zastosować specjalne preparaty ułatwiające rozczesywanie kołtunów lub spróbować rozplątać go ręcznie nakładając odżywkę i po kilku minutach wyciągać włos.  Mocno zbite filce, które nie dadzą się rozplątać, trzeba niestety w większości przypadków usunąć za pomocą specjalnych narzędzi zwanych filcakami. Pracy zaczyna przybywać wraz ze wzrostem włosa. Częstotliwość czesania zależy od rodzaju owłosienia i warunków życia psa. Jedno jest pewne – systematyczne czesanie podopiecznego pozwala na utrzymanie szaty w dobrej kondycji.
Kiedy już wasz pies jest dobrze rozczesany  można przejść do kolejnej ważnej czynności sprzyjającej utrzymaniu psiej  sierści w czystości – kąpieli. Kąpiel pozwala usunąć brud i inne zanieczyszczenia, odżywia skórę i włos, redukuje tendencję do powstawania kołtunów i sprawia, że włos jest podatniejszy na zabiegi czesania oraz strzyżenia.  Kąpać można tak często, jak wymaga tego utrzymanie psa w czystości. Pod warunkiem  jednak, że będziecie stosować  profesjonalne kosmetyki odpowiadające specyficznym potrzebom psiej sierści.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele środków do higieny i pielęgnacji psów. Równie trudno byłoby tu je wszystkie wymienić, jak trudno jest z tej obfitości wybrać, coś najbardziej odpowiedniego dla swojego psa. Najczęściej większość osób robi  to metodą prób i błędów, a przecież można to pominąć, korzystając z doświadczenia groomera.
Dla psów pierwszą podstawową warstwą ochronną jest ich sierść, zatem środki pielęgnacyjne, takie jak szampony i odżywki, muszą być bardzo delikatne i wyprodukowane z przeznaczeniem dla nich, żeby nie wywoływały podrażnień, uczuleń czy świądu. Nigdy do mycia psów nie należy stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi, również tych dla niemowląt. Mają zbyt wysokie pH, niszczą i wysuszają sierść.  Szampony z przeznaczeniem dla psów – w przeciwieństwie do ludzkich kosmetyków, mało się pienią. Tak pożądaną przez nas – ludzi – pianę otrzymuje się dzięki substancjom – niegroźnym dla skóry ludzkiej – ale bardzo wysuszających skórę i sierść psów. Podobnie rzecz się ma z zapachem. Ze względu na wyostrzony zmysł węchu wszelkie ostre i intensywne zapachy bardzo drażnią psy. Przeznaczone dla nich kosmetyki powinny charakteryzować się delikatnym i neutralnym zapachem. Prawo polskie nie nakłada obowiązku umieszczania etykiet, ze składem, na opakowaniach kosmetyków dla zwierząt. Jednak wielu szanujących się producentów robi to z własnej inicjatywy. Rozczesanego psa można wykąpać. Woda do kąpieli powinna być odpowiednio ciepła – nigdy gorąca. Mycie psa powinno być zawsze dwukrotne: pierwsze mycie pozwala usunąć brud, drugie daje  włosom coś więcej – objętość, kolor, połysk. Kąpiel rozpoczynacie od dokładnego namoczenia sierści psa. Następnie rozcieńczony w odpowiednich proporcjach szampon odżywczy należy nanieść na psa, delikatnie wmasować i spłukać. Czynność powtórzyć – tym razem stosując szampon o określonym docelowym efekcie, jaki chcecie osiągnąć. W przypadku ras długowłosych o twardym – szorstkim włosie, z bogato rozwiniętym podszerstkiem, należy do kąpieli wybrać szampony przeznaczone specjalnie dla psów z takim rodzajem szaty. W razie konieczności, gdy sierść jest w złej kondycji można zastosować odpowiednio dobraną regenerującą odżywkę. W trakcie kąpieli oprócz brudu zmywa się także naturalną warstwę ochronną włosa i odżywka ma za zadanie ją odbudować. Działa, także odżywczo, antystatycznie i ułatwia rozczesywanie. Prawidłowe i dokładne spłukanie jest bardzo ważne, psa płukać należy bardzo starannie letnią wodą, aż do całkowitego wyeliminowania szamponu. Zwracając szczególną uwagę na spodnią cześć brzucha i łap, gdzie zazwyczaj gromadzi się cała wypłukiwana z grzbietu piana. Nawet jeśli już się Wam wydaje, że  pies jest odpowiednio spłukany potrzymajcie jeszcze chwilę strumień wody nad sierścią. Źle wykąpany i niestarannie spłukany pies  po wysuszeniu  wygląda,  jakby był posypany mąką, włos pozbawiony jest również blasku  . Resztki szamponu mogą być, także przyczyną podrażnień i świądu. Po całym zabiegu kąpielowym należy psa dokładnie wysuszyć.
Psij sierści najbardziej szkodzi: zła dieta, nieumiejętne i niestaranne kąpiele lub ich brak, brak czesania, używanie gorącej wody podczas kąpania, używanie agresywnych kosmetyków, źle dobrane kosmetyki, zbyt ciepłe powietrze z suszarki, ciasne wiązanie grzywki psa w ucyk za pomocą gumki recepturki która łamie i wyrwa włos.

Bibliografia:
„Dieta, a wygląd sierści i zdrowie skóry” – dr nauk wet. Agnieszka Wanda Piastowska – Weterynaria w Praktyce – Marzec – Kwiecień 2/2006, spostrzeżenia własne.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress